Najčastejšie sa stretávame so zmluvami pri predaji nehnuteľnosti. No zmluva môže mať aj iný predmet. Ide napríklad o zmluvu pri preprave osôb. Takisto ide o právny dokument ako v prípade inej zmluvy pri predaj či kúpe, v ktorom musí byť uvedené všetko potrebné na to, aby sa prepravca či objednávateľ chránili. Zmluvu veľakrát riešené zmluvy o preprave z hľadiska letiska či spoločností. Dôležité je uviesť zmluvné strany. Meno a sídlo prepravcu, objednávateľa a dokonca aj cestujúceho. Častokrát je objednávateľ práve cestujúci, čo je osoba, ktorá využíva možnosti prepravy.
Prepravcom je častokrát poskytovateľ prepravy ako dopravná spoločnosť alebo profesionálny vodič. V zmluve o preprave osôb nemôže chýbať ani predmet. Práve prepravca sa zaväzuje dopraviť zákazníka na určené miesto a samozrejmosťou musí byť dodržiavanie všetkých zákonných predpisov. V zmluve je uvedená vopred aj cena, aby sa predišlo prípadným nezrovnalostiam. Zo strany prepravcu je dôležité dbať na bezpečnosť vzhľadom na to, že ju využívaný dopravný prostriedok, ktorý má v réžii výsostne prepravca. Takisto ale zmluvy uvádzajú povinnosti cestujúceho, ktorý musí dodržiavať podmienky a pokyny vodiča.
V prípade, že sa prevoz nekoná, je potrebné určite podmienky ešte vopred v zmluve. Je možnosť vymáhať náhradu škody po zrušení prepravy. V prípade, že sa chcete poistiť pri prípade zrušenia cesty, môžete zahrnúť tieto podmienky do zmluvy. Takisto môžete uviesť do zmluvy náhradu škody pri oneskorení či zrušení spoja. Zmluva o preprave osôb sa najčastejšie týka vodičov ako autobusy či taxislužby. No takéto zmluvy o preprave osôb môžete využiť aj v lietadle práve s cestovnou kanceláriou pri oneskorení letu. Zmluva o preprave osôb Ezmluva môže mať rôzne podoby no dôležité je, aby zahŕňala všetky potrebné podmienky pri preprave z obidvoch strán.